Ręczna mieszałka nitroxowa

Nitrox to sztuczna mieszanina oddechowa powietrza i tlenu stosowana w nurkowaniu

Do przygotowania mieszaniny nitroxowej wykorzystuje się m.in. metodę tzw. mixu ciągłego.  Jest to metoda do otrzymywania nitroxów do 40% O2 przy użyciu standardowej  sprężarki. Metoda ta polega na dodawaniu czystego tlenu do zasysanego przez kompresor powietrza. Dodawany tlen i powietrze mieszają się przed wejściem do kompresora w komorze mieszającej w celu uzyskania jednorodnej mieszaniny. Na wyjściu z komory mieszającej zmieszany gaz jest na bieżąco analizowany przez wpięty w układ analizator tlenowy. Wskazania analizatora są podstawą do ręcznej regulacji przepływu tlenu do komory mieszającej. Ręczną regulację przeprowadza się za pomocą pokrętła w reduktorze tlenowym połączonym z butlą tlenową.

Ręczna regulacja wymaga stałej obecności osoby mieszającej gaz.  Nastawienie przepływu tlenu może wymagać okresowych korekt  w czasie pracy sprężarki spowodowane spadkiem wydajności sprężarki w miarę wzrostu ciśnienia tłoczenia . Wahania wskazań analizatora do +/-0,5% można pominąć. Powyżej tej wartości należy skorygować przepływ  tlenu.

W skład całego układu mieszającego wchodzą następujące elementy:

  1. Reduktor tlenowy
  2. Przewód tlenowy łączący reduktor z komorą mieszającą
  3. Analizator tlenowy z zewnętrznym czujnikiem tlenu
  4. Komora mieszająca
1. Reduktor tlenowy 2. Przewód tlenowy3. Analizator tlenowy

 

Komora mieszająca

4. Komora mieszająca

Do kompletu oczywiście potrzebna jest  wymienna  butla tlenowa najlepiej o pojemności 10-50l i ciśnieniu roboczym do 200 ata oraz kompresor. Kompresory mają różną wydajność. Wydajność tych najbardziej popularnych stosowanych w klubach i bazach nurkowych waha się w zakresie 100-300l/min czyli 6-18 m3/h. Tak duży rozrzut wydajności wymaga również reduktorów tlenowych o przepływie  tlenu nawet do 75l/min czyli 4,5m3/h. Tak duże przepływy mogą zapewnić tylko reduktory tlenowe stosowane w spawalnictwie gazowym. Tlenowy reduktor medyczny ma maksymalny przepływ 25l/min nadaje się więc tylko do małych sprężarek o wydajnościach nie większych niż 110l/min. Ograniczenia te powodują że znacznie korzystniejsze wydaje się wykorzystanie tlenowych reduktorów spawalniczych , których wadą jest niestety brak dokładnej skali regulacji przepływu tlenu.

Przepływ ten regulowany bowiem jest manualnie przy ciągłej kontroli wskazań analizatora tlenowego. Ważne jest też by analizator tlenowy wyposażony był w sensor tlenu, którego zwłoka w reakcji na obecność tlenu nie była by większa niż 5”. Raz ustalony przepływ może się oczywiście nieznacznie zmieniać  w trakcie wypełniania butli  gazem dlatego wymagana jest stała obecność blendera w trakcie napełniania butli tą metodą. Ważną kwestią jest też budowa samej komory mieszającej. Powinna być ona w miarę obszerna i nie mieć po drodze za wielu elementów zwężających i blokujących przepływ co może być przyczyną wzrostu oporów zasysania i temperatury gazu już w tej fazie mieszania. Najlepszym sposobem na jednorodną mieszaninę jest mieszanie sposobem wirowym polegające na wprowadzeniu strumienia tlenu w przepływ wirowy w strudze zasysanego przez kompresor powietrza. Metoda ta jest zastosowana w mojej mieszałce. Komora mieszająca zbudowana jest z połączonych rur PCV. Dzięki temu jest lekka i można ją łatwo zawiesić na ścianie oraz po rozebraniu wyczyścić w środku. Posiada też wymienną końcówkę do połączenia z wężem zasysającym od sprężarki.

Poniżej w tabeli cennik systemów mieszających w różnych wersjach. Cena obejmuje również pomoc przy instalacji i objaśnienia dotyczące obsługi.

TypZdjęcieOpisCenaZamówienie
Kompletny system do mieszania ciągłegoW skład kompletnego systemu wchodzi: komora mieszająca, analizator tlenu, reduktor tlenowy i przewód tlenowy1400 złZamów
Komora mieszająca z reduktorem tlenowymKomora mieszająca z reduktorem i przewodem tlenowym700 złZamów
Komora mieszającaKomora mieszająca z wirowym systemem mieszania, wejściem dla przewodu tlenowego i wejściem na sensor tlenu550 złZamów