O szkoleniach

Nauka nurkowania

Swoją przygodę z nurkowaniem rozpocząłem w 1978 roku w Akademickim Klubie Podwodnym Krab w Krakowie i nadal aktywnie w nim działam i uczę teraz  innych nurkowania. Nurkowanie wtedy odbywało się w klubach zrzeszonych w PTTK lub LOK a Krab był jednym z wielu klubów działających w ramach Komisji Działalności Podwodnej PTTK. Wcześniej w 1959 roku PTTK została członkiem federacji zrzeszającej organizacje nurkowe z całego świata CMAS. Federacja ta działa do dnia dzisiejszego lecz obok niej w późniejszych latach powstały inne organizacje szkolące płetwonurków takie jak PADI, SSI, NAUI, IANTD, TDI, PSAI, GUE itd.

Wszystkie te organizacje mają swoje odrębne programy i standardy szkoleniowe. Dawniej były trzy podstawowe stopnie szkoleniowe obecnie ich ilość przekracza często liczbę 20. Stało sie tak głównie z powodu podziału stopni podstawowych na dodatkowe specjalizacje oraz z racji ciągłego rozwoju techniki nurkowej wymagającej coraz to nowych jakościowo szkoleń. Nurkowanie poszło w kierunku nurkowań technicznych, jaskiniowych i na obiegach zamkniętych co z racji wzrostu trudności wydłużyło znacznie ścieżkę szkoleniową. Wydłużenie ścieżki szkoleniowej to nie jedyny problem współczesnego nurkowania. Drugi nie mniej ważki to związany z tym wzrost kosztów takich szkoleń.

Dlatego najfajniejsze nurkowania to te do 30m na powietrzu i zdecydowana większość chętnych do nauki nurkowania właśnie na takie nurkowania się nastawia. Nurkowanie ma nam sprawiać przyjemność i być dla nas bezpieczne i tego właśnie uczymy na naszych kursach. Sprawą bowiem drugorzedną jest organizacja szkoleniowa a liczy się przede wszystkim intruktor i jego wiedza oraz praktyka nurkowa.

Każdy uczestnik kursu nurkowego po jego ukończeniu otrzymuje certyfikat nurkowy potwierdzający jego umiejętności. Certyfikaty te są potem naszymi wizytówkami ważnymi na całym świecie niezależnie od organizacji i miejsca, w którym nurkujemy. Szkolimy w systemach CMAS i SSI.

Naukę nurkowania można zacząć już od 10 roku życia a górna granica uzależniona jest tylko od stanu naszego zdrowia. Wskazane jest by przed kursem zasięgnąć opinii naszego lekarza czy nie mamy przeciwskazań do uprawiania płetwonurkowania. Kursy w zależności od zaawansowania trwają od 5 do 10 dni a dodatkowe specjalizacje przeważnie 2-4 dni. Kursy podstawowe zawsze obejmują część basenową, teorię i praktykę na wodach otwartych a kolejne kursy to głównie praktyka na wodach otwartych i trochę kolejnej porcji teorii.